هزینه تحصیلی در ترکیه

نوشته شده توسط Super User. Posted in دانشگاههای ترکیه

هزینه‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۲۲

دانشجویان بین‌المللی هزینه‌ی تحصیلی مناسبی دارند

هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه نسبتا مناسب است و بسته به برنامه درسی تفاوت دارد. هزینه‌ی دانشگاه‌های خصوصی از دانشگاه‌های دولتی بیش‌تر است و برای مثال هزینه‌ی گرفتن مدرک کارشناسی‌ارشد در دانشگاه دولتی چیزی حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار هزینه دارد و همین هزینه در دانشگاه خصوصی تا ۲۰۰۰۰ دلار نیز افزایش پیدا می‌کند. هزینه‌ی گذراندن دوره‌ها در دانشگاه‌های دولتی به زبان انگلیسی بیشتر از گذراندن همان دوره‌ها به زبان ترکی خواهد بود، مثلا هزینه‌ی دوره‌های انگلیسی حدود ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در سال و دوره‌های ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار در سال است.

 

هزینه‌ی زندگی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۲۵

هزینه‌های زندگی در ترکیه نسبتا پایین است

هزینه‌های زندگی به نسبت سایر مقصدهای تحصیلی در اروپا پایین است. حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه برای گذراندن زندگی در ترکیه نیاز است و البته بسته به نحوه‌ی زندگی شما این هزینه متفاوت خواهد بود. علاوه بر این به ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار در هر ترم برای هزینه‌های خرید کتاب‌های آموزشی و هزینه‌های اداری نیاز خواهید داشت.

 

شرایط ویزای دانشجویی ترکیه

دانشگاه های ترکیه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ۲۳

دریافت ویزای دانشجویی ترکیه مراحل خاص خودش را دارد

برای تحصیل در ترکیه نیاز است ابتدا در یکی از دانشگاه های ترکیه ، پذیرفته شوید و پس از آن در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه درخواست ویزای دانشجویی دهید. برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه به مدارک زیر نیاز دارید:

یک کپی از نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه‌ای

یک فرم کامل شده ویزای دانشجویی ترکیه (از کنسولگری دریافت کنید)

گذرنامه‌ی معتبر با تاریخ انقضا تا پایان تاریخی که در ترکیه اقامت خواهید داشت

هزینه‌ی انجام مراحل اداری که به نسبت ملیت شما متفاوت است

تعدادی عکس پرسنلی پاسپورتی

معمولا از زمان تکمیل درخواست تا دریافت ویزا برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه ، چیزی حدود هشت هفته طول خواهد کشید. پس از رسیدن به ترکیه شما باید در ماه اول حضورتان مجوز اقامت را نیز تهیه کنید. تهیه‌ی مجوز اقامت می‌تواند از نزدیک‌ترین مرکز پلیس انجام پذیرد و نیاز به مستنداتی برای اثبات قبولی‌تان در دانشگاهی ترکیه‌ای، پاسپورت و ویزای دانشجویی ترکیه‌ای, تعدادی عکس و مقداری هزینه دارد. دانشجویان خارجی در ترکیه اجازه دارند تا ۲۴ ساعت در هفته نیز کار کنند.