اقامت ترکیه از طریق تحصیل

نوشته شده توسط Super User. Posted in روشهای اقامت ترکیه

مقدمه

کشور ترکیه از جمله کشور های اورآسیا میباشد که دارای فرهنگ غربی – شرقی می باشد. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است. دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل با کیفیت را در قبال دریافت هزینه های کم به دانشجویان بین المللی ارائه می دارند. به همین دلیل دانشجویان بسیاری متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ترکیه می باشند.      

 

پذیرش دانشجو در دانشگاههای ترکیه

کشور ترکیه از جمله کشور هایی است که هزینه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف دانشگاه های آن پایین می باشد. سطح دانشگاههای این کشور بالا است و به دلیل کیفیت خوب آموزش و بورسیه هایی که به دانشجویان اعطا می گردد، این کشور همواره یکی از مقاصد دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به شمار می آید. به علاوه دانشجویان ایرانی که در رشته های مورد علاقه موفق به قبولی در کنکور مقاطع بالاتر آن در ایران نشده اند، کشور ترکیه می تواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل آن ها باشد. یکی از شروط پذیرش در دانشگاههای ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشد که هر دانشگاهی بسته به سطح آموزشی خود آزمونی را برگزار می کنند و دانشجویان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم می توانند در این آزمون ها شرکت نمایند. زبان تحصیل در اکثر دانشگاههای ترکیه به زبان ترکی استانبولی می باشد. البته برای کسانی که به این زبان آشنایی ندارند دوره های رایگان یادگیری این زبان برگزار می گردد. موضوعی است که دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ترکیه بایستی بدان توجه داشته باشند.
مقطع لیسانس در دانشگا های ترکیه معمولا ۴ سال است اما در رشته هایی مثل پزشکی طول این دوره ۶ سال می باشد. همچنین دوره فوق لیسانس در کشور ترکیه ۲ سال و مقطع دکتری نیز ۴ سال است. پذیرش در اکثر دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از طریق آزمون سراسری انجام نمی پذیرد و هر دانشگاهی بر اساس شرایط خود آزمون جداگانه ای را برگزار می نماید. این امتحانات سالی ۲ بار از طرف دانشگاهها برگزار می گردد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را دارند می بایست برای پذیرش و شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام نمایند. تاییدیه و مجوز شرکت دانشجو در این دوره ها از طریق مراکز همسان سازی تحصیلی وزارت آموزش پرورش ترکیه یا از طریق پذیرش در دانشگاههای کشور ترکیه امکان پذیر است. دانشجو پس از دریافت نامه پذیرش خود در دوره های زبان ترکیه بایستی به سفارت خانه ها و کنسولگری های دولت ترکیه در ایران مراجعه نماید و پس از تایید، ویزای تحصیلی خود را اخذ نموده و از این طریق مجوز ورود به کشور ترکیه برای ادامه تحصیل را پیدا می کند. ویزای تحصیلی ترکیه ۱ سال اعتبار دارد. دانشجو باید پس از ورود به کشور ترکیه تا قبل از یک ماه به اداره امنیت کشور ترکیه مراجعه نموده و دفترچه اقامت ترکیه بگیرد.

تحصیل در ترکیه

ده سال می گذرد که سیستم آموزشی دولتی (به جز دانشگاه های دولتی) دیگرمحبوب نمی باشد، بنابرین تقاضای زیادی برای مدارس خصوصی وجود دارد.
به این دلیل است که مردم معتقدند مدارس دولتی مطابق با بالاترین استاندار های اروپایی مدرن کار نمی کنند، و بیش از ده سال سیاست های مختلف برای تغییرسیستم آموزشی را دنبال می کنند و سیستم آموزشی خرابی داشته اند. این امر باعث شده که بسیاری از مردم فرزندان خود را برای آموزش در مدارس خصوصی قرار دهند.
به ناچارکیفیت سیستم دولتی , از محل به محل و مدرسه به مدرسه متفاوت است .
با ین حال , به این معنا نیست که تحصیلات دولتی باید توسط خارجی هایی که وارد ترکیه می شوند رد شود. اگر سیستم آموزشی کمی قدیمی می باشد اما مناسب نیازهای جامعه بزرگ روستایی نیز می باشد. ساعات مدرسه طولانی هستند . مشق و تکلیف ضروری است. شما یک معلم دارید که تقریبا تمام تحصیلات دوره ابتدایی را به شما در س می دهد. امتحانات چالش برانگیز هستند.
برای یک خارجی ,انتخاب این است که آیا فرزندان خود را برای تحصیل در ترکیه در یک مدرسه محلی ثبت نام کند یا آنها را دریکی از مدارس خصوصی ( که اغلب بین المللی هستند) موجود در کشور بگذارند.
قانونی که برای همه مدارس جهت تحصیل در ترکیه مورد نیاز است این می باشد که تمام تلاش خود رابکنند تا دانش آموزان خارجی را جذب کنند.

 

تحصیل در مدارس دولتی ترکیه

موسسات آموزشی دولتی وخصوصی در ترکیه زیر نظر وزارت و آموزش وپرورش هستند.
سراسر کشور حتی در مکان های کاملا کوچک و در هر استان مدارس و دانشگاههایی وجود دارند.
کودکان باید از سن پنج سالگی برای تحصیل در ترکیه به مدرسه بروند. مهد کودک وپیش دبستانی نیز درکشور وجود دارد-و بچه را تشویق می کنند تا ثبت نام کنند اما رفتن به آن اجباری نیست . ۱۲سال اول تحصیلات اجباری می باشد، بدین معنی که یکنفر می تواند درسن۱۷ سالگی  مدرسه را ترک کند.
با توجه به نیازهای خاص دانش آموزان انواع خاصی از آموزش برای دانش اموزان وجود دارد. در بیشترموارد, این آموزش خاص یک مدرسه عادی پیاده می شود.
همه آموزش های دولتی تا سطح دانشگاه رایگان می باشند(اگر چه شما برای برخی از وسایل هزینه ای پرداخت می کنید).دانشگاههای دولتی برای تحصیل در ترکیه هزینه های کمی دارند.
شخص مهاجر و یا کسی که در ترکیه کار می کند حق استفاده از سیستم دولتی را دارد. خوابگاه های مشخصی نیز برای این مدارس درنظرگرفته شده است. بیشتر اتباع خارجی دیگر قادر نیستند از این سیستم ها استفاده کنند.

آموزش مهدکودک درترکیه

تعداد کمی اموزش مهد کودک (برای کودکان از زمان تولد تا سن سه سالگی) در ترکیه وجود دارد. افراد محلی خیلی کم از این سیستم استفاده می کنند.
آموزش مهد کودک می تواند در موسسات خصوصی و یا دولتی ارائه بشود: اغلب به عنوان بخشی ازیک مدرسه معمولی می باشد. در هردوصورت، برای پدر و مادر رایگان نیست. بعضی از شرکت ها و ادارات دولتی از تسهیلات مهدکودک سود بسیاری نصیب شان می شود.

آموزش پیش دبستانی در ترکیه

آموزش کودکان پیش دبستانی برای کودکان ازسن ۳تا ۵سالگی قابل دسترس است.به طور گسترده در همه جا هست و توسط افراد محلی نیز استفاده می شود.در بخش دولتی به صورت رایگان است.
روز و ساعت پیش دبستانی ها مانند دوره ی مدارس معمولی  ازساعت ۸:۳۰تا ۱۶:۰۰است
آموزش پیش دبستانی شامل هر دو مولفه آموزش خالص و بازی می باشد. همچنین شامل غذا خوردن و معمولا خواب در بعدازظهر نیز می باشد.

آموزش پایه اول ابتدایی در ترکیه 

آموزش و پرورش به سه پایه تقسیم می شود, و هرکدام چهار سال است . امروزه همه آنها با یک سیستم ادغام شده اند. همه آموزش ها می تواند دریک ساختمان مدرسه یا در مکان های مختلف اتفاق بیفتند .
آموزش ابتدایی برای تحصیل در ترکیه  از سن پنج تا نه سالگی ادامه دارد. برنامه درسی کلاسیک آنها شامل : خواندن ، نوشتن، حساب ، ورزش ، تعلیمات دینی( اختیاری )، هنر و یادگیری یک زبان خارجی (امروزه معمولا انگلیسی ) می باشند.
دانش آموزان در طول یک دوره امتحان دارند.

 • اندازه کلاس هاکاملا بزرگ است . یک کلاس ۳۰ نفره غیر معمول نیست.
 • انضباط کاملا جدی و اجباری می باشد. دانش آموزان یونیفرم می پوشند.
 • حتی در پایه اول ابتدایی فرهنگ تکلیف نویسی وجود دارد.

آموزش متوسطه در ترکیه

تحصیلات اجباری متوسطه
تحصیلات اجباری متوسطه از سن ۹تا۱۲ سالگی شروع می شود.
مواد درسی عبارتند از:

 • علوم طبیعی و اجتماعی
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • آموزش فیزیک
 • هنر
 • زبان ترکی
 • زبان خارجه
 • ادبیات
 • ریاضیات
 • موسیقی
 • فن آوری

تعلیمات دینی یک درس اختیاری است .
هر درس احتمالا یک معلم جداگانه دارد .
درپایان دوره متوسطه یک امتحان برای رفتن به دبیرستان وجود دارد :”TEOG” .

تحصیل در  دبیرستان ترکیه

در پایان دو دوره آموزشی, هرکسی به دبیرستان می رود و تا زمان اتمام دوره ۱۲ ساله تحصیلی در آنجا می ماند.
این آموزش به طور معمول (اما نه همیشه)در همان مدرسه به عنوان آموزش متوسطه صورت می گیرد.
لیست موضوع درسی بسط داده می شود و دانش آموزان کم کم تخصص فرا می گیرند.
در پایان زمان دبیرستان یک امتحان از دانش آموزان گرفته خواهد شد که به توانایی دانش آموزان بستگی دارد و “YGS”یا “LYS”خواهد بود .
بعد ازگذراندن YGS یک دانش آموز برای یک مدرسه فنی دوساله (پیش دانشگاهی) پذیرفته می شود. بعد از گذراندن LYS” دانش آموز در دانشگاه پذیرفته می شود.

تحصیل در  دانشکده و دانشگاه ترکیه

ترکیه دارای دانشگاه های ارزشمند و چندین دانشکده فنی می باشد که آموزش فنی و حرفه ای در یک حوزه خاص فعالیت را آموزش می دهند.آنها اغلب دریک ساختمان و دانشکده هستند: به عنوان مثال ,رشته های حقوق (چهار سال طول می کشد) رشته کمک وکیل دادگستری (دوسال طول می کشد) وهر دوآموزش در دانشکده حقوق تدریس می شوند یا یک دکتر (شش سال ) و یک پرستار (دوسال ) ممکن است هر دودر دانشکده پزشکی تدریس بشود.
برای ثبت نام در هریک از این موسسات ,دانش آموزان باید امتحان مربوطه (YGS/LYS)را بگذرانند و سپس (با استفاده از سیستم مرکزی ثبت نام ) برای مکان های انتخابی خودشان اقدام می کند که حداکثر ۱۸ انتخاب دارند.
در ترکیه ,تنها حدود 7.5٪ از دانش آموزان به مقاطع بالاتر می روند.


تحصیلات تکمیلی در ترکیه
این سیستم رایج تر می باشد. حدود ۱۰٪ از فارغ التحصیلان درس خود را ادامه می دهند. در دانشگاه های دولتی هزینه ها پایین می باشد، و برای برخی از دانش آموزان کاملا رایگان است.
برای یک دانشجوی ترک خیلی عادی می باشد که بخواهد تحصیلات خودرا در خارج از کشور بگذراند. ایالات متحده و انگلستان هردو برای تحصیل خیلی رایج هستند.

تحصیلات خصوصی

 

تحصیل در  مدارس محلی ترکیه :
مدارس خصوصی زیادی در ترکیه وجود داردکه در ترکیه درحال کار می باشند. آنها همه بخش های سیستم دولتی را تکرار می کنند.
والدین مدارس خصوصی را انتخاب می کنند زیراتا سطح دانشگاهی، تحصیلات آنها بهتر می باشد. در سطح کالج (جایی که دانشگاه های دولتی به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفته می شوند) این امر عمدتا به این علت است که دانش آموزان نمی توانند به سیستم دولتی دسترسی پیدا کنند، زیرا آنها صلاحیت لازم راندارند.
این مدارس هنوز تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش قرار دارند . طبق قانون ,آنها باید از همان برنامه درسی اصلی مدارس دولتی پیروی کنند، اما آنها اغلب فعالیت ها وموضوعات درسی بیشتری برای دانش آموزان فراهم می کنند . همچنین این مدارس معلمان مجرب بیشتری استخدام می کند وآنها تقریبا همیشه به تعداد کمی آموزش می دهند: معمولا کلاس ها ۲۰ نفره یا بیشتر می باشند.
در ترکیه مدارس شبانه روزی نیز وجود دارد.
بسیاری ازمدارس خصوصی جهت تحصیل در ترکیه قبل از ثبت نام نیاز به امتحان دارند و باتوجه به سطح دانش آموزان انتخابی مراحل ثبت نام را انجام خواهند داد.

تحصیل در  مدراس بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی زیادی در ترکیه وجود دارد. سال های زیادی است که این مدارس وجود دارند و همه آنها در ده سال گذشته پیشرفت های زیادی کرده اند.
آنها مکان های مناسبی برای مطالعه می باشند.
فاکتور شناسایی برای یک مدرسه بین المللی این است که برنامه درسی کشور های دیگررادنبال می کند (هرچند آنها هنوز باید مباحث درسی مشابه که در دیگر مدارس ترکیه نیاز است را پوشش بدهند) وآنها معمولا آن برنامه درسی راکلی وجزئی به زبان خارجی تدریس می کنند.
همه مدارس بین المللی خصوصی هستند و هزینه دارند.
بعضی ازاین ها دانشکده ها روبرتز (ایلات متحده ) ، دانشکده آلمانی ، سنت جوزف (فرانسوی) و کالج آمریکایی اسکودار می باشند.
در بیشتر موراد، اکثر دانش آموزان این مدارس عمدتا از کشور ترکیه نیستند. آنها معمولا با دانش آموزان ترک ثروتمند رابطه دارند که آن هم بخاطر سطح زبان انگلیسی (یا آلمانی) که دانش آموزان فراخواهند گرفت می باشد و دلیل دیگر این است که میزان تحصیل بالاتر از مدارس داخلی ترکیه درنظر گرفته می شوند، چه مدارس خصوصی و چه مدارس دولتی.
همچنین مدارس بین المللی برای کودکان مهاجران برنامه خاصی در نظر می گیرد: گزینش کمتر ,رتبه پایین تر و قیمت ارزان تر. بعضی نیز دانش آموزان محلی را می پذیرند.
بعضی از کنسولگری ها برای کارکنان خود مدارس شخصی خودشان دارند و برنامه آموزشی آنها مختص کشور خودشان می باشد.

یافتن یک مدرسه در ترکیه 

وقتی که قصد دارید با فرزندان خود به ترکیه مهاجرت کنید لازم است که برای تحصیل در ترکیه مدرسه هم پیدا کنید.
اولین انتخاب شما این خواهد بود که آیا یک مدرسه بین المللی انتخاب می کنیدیا یک مدرسه محلی و اگر یک مدرسه محلی انتخاب کردید باز به فکر این هستید که سیستم آموزشی دولتی باشد یا بصورت محلی.
مدارس بین المللی اغلب افرادی را که به ترکیه سفر می کنند و فرزندان آنها از قبل خوب درس می خواندند را جذب می کنند. آنها شاید فکر کنند که تطبیق با یک برنامه درسی کاملا متفاوت کمی سخت می باشد و مدت زمان یادگیری زبان ترکی برای آنها طولانی تر می شود.
اگر اقامت شما در ترکیه کوتاه باشد، ممکن است بخواهید یک مدرسه بین المللی را انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی کودکان خود را دوباره به کشورتان بازگردانید .

از سوی دیگر قراردادن کودکان به ویژه کودکان زیر سن ۸ تا ۱۰ سال در سیستم آموزش محلی این اطمینان را به آنها خواهد دادکه زبان را بسیار سریع (اغلب در عرض چند هفته ) فرا می گیرند وبسیار دوست محلی پیدا می کنند.
آموزش وپرورش محلی اغلب افق های خودشان را وسیع تر می کنند و به فرزندان شما پیشنهاد می کنند که اگر دانش آموز دوزبانه یا دو فرهنگی بشوند به آنها جایزه می دهند: یکی از بزرگ ترین کارهایی که در حق آنها می توان انجام داد همین می باشد.

آموزش از راه دور در ترکیه

درترکیه هیچ منبع رسمی معتبری برای اموزش از راه دور وجود ندارد. این بدان معنی است که ، برخلاف برخی از کشور های دیگر بدون حضور فیزیکی در دانشکده نمی توانید مدرک تحصیلی بگیرید، البته بسیاری از مردم در ترکیه از فرصت های آموزش از راه دور در خارج از ترکیه استفاده می کنند و هرگونه مدرک تحصیلی که ازاین طریق به دست می آورید مشابه مدارکی است که به رسمیت شناخته شده است .

سال تحصیلی ترکیه

سال تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین می شود . تاریخ برای هر مدرسه دولتی در کشور مشابه است. سال تحصیلی از هفته اول سپتامبرمی باشد و تا هفته دوم ژوئن تمام می شود. سال تحصیلی درمدارس خصوصی ممکن است کمی متفاوت تر باشد.
این سال تحصیلی به دوترم تقسیم می شود و در دو هفته اول فوریه همراه با دو هفته تعطیلات می باشد.
علاوه برآن تعطیلات ، درتمام تعطیلات رسمی که در ترکیه خیلی زیاد وجود دارد مدارس نیز بسته می باشد.

ساعات مدارس ترکیه

اگرچه سال تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین می شود، اما مدارس آزادانه تصمیم می گیرند که در چه ساعاتی باز باشند.به همین دلیل در برخی مناظق روستایی این انعطاف پذیری اجازه می دهد که مردم روستایی بتوانند با ساعات وسایل حمل ونقل قابل دسترس و الگوهای کاری خودشان تنظیم بشوند.
ساعات روزانه معمولا از ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ می باشند. معمولا یک وقت نهار هم وجود دارد که از ساعت ۱۲:۰۰ تا۱۳:۰۰ می باشد.

یونیفرم مدارس ترکیه

در تمام مدارس ترکیه پوشیدن یونیفرم درمدرسه اجباری می باشد. این امر برای جلوگیری از بروز اختلافات طبقه اجتماعی و مذهبی می باشد.

تغذیه مدارس ترکیه

مدارس تمام وقت معمولا یک میان وعده تهیه می کنند. این مسئله به گرما و سرمای روز سال بستگی دارد. خوراکی باید از نظر تغذیه ای دارای تعادل باشد.
برای دانش آموزان دادن تغذیه اجباری نمی باشد و هزینه هم در بردارد.

برای اخذ ویزای تحصیل در ترکیه یا ویزای دانشجویی چه مدارکی لازم است :

دانش آموز متقاضی،  طبق وبسایت کنسولگری ترکیه برای اکثر کشور ها به  موارد زیر نیاز دارند :

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا (با حروف بزرگ نوشته بشود)
 • گذرنامه معتبر که حداقل ۶۰ روز بعد ازاقامت شما اعتبار داشته باشد.
 • گذرنامه باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • یک ویزای الکترونیکی؛ یک معافیت ویزا؛ یا یک اجازه نامه اقامت
 • یک عکس مخصوص گذرنامه
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی ( که وزارت آموزش وپرورش آن را تایید کرده باشد)
 • اگر شما ازطریق بورسیه تحصیلی به ترکیه می آیید، نامه تاییدیه از مدرسه خودتان در ایران لازم می باشد.
 • حساب بانکی شما در دوماه اخیر باید نشان دهنده یک مبلغ معقول باشد ( حداقل ۳۰۰۰یورو برای ۶ ماه اقامت)
 • اگر شما یک ضامن دارید: یک نامه از ضامن، صورتحساب های بانکی ضامن و یک نسخه از گذرنامه او لازم است.
 • جزئیات محل اقامت، اگر دردسترس می باشد.

سوالات متداول

 1- آیا ویزای دانشجویی به همسر یا فرزندان شما اجازه اقامت درترکیه راخواهد داد؟

خیر. ویزای دانشجویی شما تنها به شخص شما اجازه ورود به ترکیه  به قصد تحصیل را می دهد.

با این وجود، برای زندگی در ترکیه، شما همچنین به پروانه اقامت نیاز دارید. این مسئله برای فرزندان و همسر شما بطور برابر اعمال می شود. اگر شما در ترکیه دانشجو هستید، پس هیچ مشکلی برای گرفتن پروانه اقامت وجود ندارد و اگر شما برای خود پروانه اقامت گرفتید پس برای همسر یا فرزندان مستقل  شما مشکلی وجودندارد که پروانه اقامت بگیرند و با شما زندگی کنند  به شرطی که شما آزمون پروانه اقامت خانوادگی را پشت سر بگذرانید.

2- آیا یک دانشجو می تواند در ترکیه کار کند؟

دانشجویان خارجی می توانند بطور قانونی بعد از دریافت پروانه اقامت دانشجویی در ترکیه کار کنند. اما، دانشجویان خارجی که دردوره لیسانس یا برنامه های دوساله مرتبط ثبت نام کردند می توانند تنها بعد از تکمیل سال اول تحصیلی خود در ترکیه شروع به کار کنند. دانشجویانی که در برنامه های دوساله مرتبط ثبت نام کردند حق ندارند در هفته بیشتر از ۲۴ ساعت کار کنند.

3-گرفتن ویزای تحصیل در ترکیه چقدر طول می کشد ؟

گرفتن ویزای دانشجویی از طریق کنسولگری باید حدود ۹۰ روز طول بکشد اما اگر بصورت آنلاین انجام بشود تنها ۲۴ ساعت طول می کشد، به شرطی که درخواست نامه شما به طور دقیق تکمیل شده باشد، و تمام مدارک شما برای مرحله نهایی آماده باشند.

4- آیا شما می توانید در پروانه اقامت دانشجویی ( مجوز تحصیل در ترکیه ) درخواست بیمه سلامت دولتی کنید؟
خیر.

5- هزینه پروانه اقامت دانشجویی چقدر می باشد؟
به نوع پروانه بستگی دارد.

درخواست تحصیل در ترکیه چقدر طول می کشد؟
درخواست نامه های ساده معمولا حدود چهار تا هشت هفته طول می کشد.

اقامت از طریق تحصیل در ترکیه 

مجوز اقامت دانشجویی به اتباع خارجی اعطا می شود که در دوره لیسانس، زیر لیسانس یا برنامه های دوساله مرتبط در موسسات آموزش عالی ترکیه ثبت نام کرده باشند. مدت زمان اعتبار پروانه اقامت دانشجویی نباید بیش از دوره تحصیل در ترکیه  تجاوز کند.
اتباع خارجی که قصد تحصیل در امکانات آموزش ابتدایی و راهنمایی دارند می توانند پروانه اقامت دانشجویی برای حداکثر یک سال دریافت کنند ( قابل تمدید).
هر دوگروه بایستی طی یک ماه که وارد ترکیه می شوند درخواست بدهند. درخواست نامه های اتباع خارجی که محکوم به تبعید هستند یا ممنوع الورود هستند رد خواهند شد.
مجوزهای اقامت دانشجویی ( تحصیل در ترکیه ) هیچ گونه حقوق اقامتی به والدین یا دیگر خویشاوندان نمی دهد.
دانشجویان خارجی می توانند بطور قانونی بعد از گرفتن پروانه اقامت دانشجویی کار کنند. اما، دانشجویانی که در دوره لیسانس یا برنامه های آموزشی دوساله ثبت نام کردند می توانند تنها بعد از تکمیل کردن اولین سال تحصیلی خودشان در ترکیه کار کنند. دانشجویانی که در برنامه های دوساله مرتبط ثبت نام کردند حق ندارند در هر هفته بیش از ۲۴ ساعت کار کنند.

فهرست اسناد مورد نیاز جهت اخذ مجوز تحصیل در ترکیه

کسانی که بار اول برای تحصیل در ترکیه  اقدام می کنند باید موارد زیر داشته باشند:

 • ویزای دانشجویی، از اداره کنسولگری ترکیه در کشور زادگاه خود گرفته باشند
 • فرم درخواست پروانه اقامت
 • شماره مالیات( از اداره مالیات گرفته باشند)
 • چهار عکس اندازه عکس گذرنامه
 • اصل گذرنامه و فتوکپی این صفحات گذرنامه: صفحه ای که عکس متقاضی دارد، صفحه مهردار در آخر، صفحه ای که اعتبار و تاریخ انقضا را نشان می دهد و صفحه ای که ویزای دانشجویی که از اداره کنسولگری دریافت شده در آن قرار دارد.
 • گواهی معتبر و به روز ثبت نام که از مدرسه، کالج یا دانشگاه دریافت شده است
 • گواهی بانکی که نشان می دهد هزینه کافی برای حمایت از دانشجو درطول اقامت در ترکیه وجود دارد یا یک تعهد نامه از طرف والدین اسناد و مدارک کمک هزینه دانشجویی، اگر موجود باشد
 • برای دانش آموزان زیر ۱۸سال، رضایت نامه والدین لازم است. رضایت نامه باید به زبان ترکی ترجمه، تایید و تصدیق بشود.
 • گواهی بیمه سلامت -درصورتی که بیمه سلامت باشند
 • سندی که نشان می دهد دانش آموز طبق توافقات دوجانبه بیمه تامین اجتماعی مشمول بهره مندی از خدمات سلامتی در ترکیه می باشد
 • گواهی پوششی که از سوی سازمان تامین اجتماعی دریافت شده
 • سند درخواست نامه که برای بیمه سلامت عمومی تهیه شده و به سازمان تامین اجتماعی تحویل داده می شود
 • سند متناسب با بیمه سلامت خصوصی