اقامت ترکیه از طریق ازدواج

نوشته شده توسط Super User. Posted in روشهای اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج در سال  2019  یکی از راههایی است که متقاضیان مهاجرت به ترکیه به دنبال قوانین آن هستند ، آیا مایل به  اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج هستید ؟ آیا شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج را نمی دانید ؟ آیا مایل به دانستن شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج هستید ؟ آیا اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج راه مهاجرتی مناسبی برای شما خواهد بود؟ آیا اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج می تواند منجر به اخذ اقامت دائم شود ؟ ما شما را در این مسیر راهنمایی می کنیم. در این سایت سعی بر آن است که شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج را توضیح دهیم تا در نهایت شما بتوانید با توجه به ارزیابی شرایط بتوانید بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرید. چنانچه با ابهام و مشکلی در این راستا مواجه شدید مشاورین مجرب موسسه حقوقی دادآفرینان عدالت گستر میعاد همه روزه آماده ی پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

 شرایط و نحوه ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

اتباع خارجی در خاک ترکیه می‌توانند با اتباع کشور ترکیه ازدواج نمایند و بدین واسطه جهت اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. مراحل ازدواج اتباع خارجی اندکی با اتباع ترکیه متفاوت می‌باشد. برای نمونه اتباع ایرانی متقاضی ازدواج در خاک این کشور می‌بایستی از کنسولگری‌های ایران برگ تجرد گرفته و به تائید وزارت امور خارجه ترکیه در آنکارا برسانند.

 مراحل کامل انعقاد عقد ازدواج در ترکیه به شرح ذیل آمده است:

اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند، هردو شخصاً می‌بایستی به کنسولگری ایران در خاک ترکیه مراجعه کرده و برگه تجرد دریافت نمایند و جهت تائید آن به وزارت امور خارجه ترکیه مراجعه کنند. لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می‌بایستی اجازه پدر داشته باشند لذا باید اجازه‌نامه پدر و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به‌اضافه پاسپورت و ۳ قطعه عکس خواسته می‌شود.

برای آزمایش خون، متقاضیان ازدواج می‌بایستی به بیمارستان‌های دولتی و یا مؤسسات غیرانتفاعی و خیریه مراجعه نموده تا در مورد بیماری‌های ارثی و خونی ، آزمایش‌هایی صورت بپذیرد. پس‌ازآن فرم‌های ویژه از شهرداری‌ها گرفته ‌شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت‌اسناد ترکیه باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می‌شود.

پس از پایان عقد رسمی در ترکیه زوجین در کشور ترکیه رسماً زن و شوهر محسوب می‌شوند. برای ثبت رسمی این ازدواج در ایران می‌بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولاً در رایزنی فرهنگی ایران صورت می‌پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.

با توجه به اینکه به هنگام ازدواج در کشور ترکیه، زوجین سند ازدواج بین المللی دریافت میکنند و همچنین ساده و سریع بودن مراحل ازدواج در این کشور و البته عدم نیاز به ویزا، بسیاری از اشخاص را که راغب به ازدواج با افراد غیر ایرانی هستند، برای انجام امر ازدواج به کشور ترکیه مراجعه می نمایند. به منظور آشنایی بیشتر با مشاوران حقوقی ما تماس حاصل فرمائید.

به هنگام ثبت ازدواج در صورت عدم تسلط زوجین به زبان ترکی، یا حتی عدم تسلط عاقد به زبان فارسی یا در صورت ایرانی نبودن و ترک نبودن یکی از زوجین حضور مترجم به زبانهای انگلیسی یا عربی در محل عقد الزامی است. لذا زبان انگلیسی و دیگر زبان ها در این مرحله به رسمیت شناخته نشده و این امر تنها به زبان ترکی انجام می پذیرد.

 

چگونگی اخذ اقامت از طریق ازدواج:

یکی از راه های اخد اقامت دائم درکشور ترکیه ورود از طریق ازدواج است. هنگامی که شما با شخصی که ترک زبان است ازدواج می کنید شما می توانید بعد از سپری کردن ۳ سال از ۵ سال به صورت متوالی اقامت دائم را از آن کشور درخواست کنید. لازم به ذکر است در مدت این ۳ سال مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را به عمل می آورند که ازدواج شخص واقعی باشد که در صورت صوری بودن ازدواج ، اقامت دائم به شخص تعلق نمی گیرید.

حال اگر شخص از طریق ازدواج با شخصی که دارای پاسپورت است و ملیت ترکیه ای را دارا می باشد و در اصل شهروند ترکیه است خواستار اقامت ترکیه است بایستی به چند نکته توجه داشته باشد:

۱- ازدواج نباید به صورت صوری باشد بلکه بایستی واقعی باشد یا حتی المقدور مدارکی جهت اثبات واقعی بودن ازدواج ارائه نماید .

۲- شخصی که با او قصد ازدواج را دارید نباید در کشورترکیه پناهنده باشد و بایستی دارای ملیت ترک باشد.

۳- اگر با شهروند ترک ازدواج کنید، اقامت یکساله قابل تمدید خواهید گرفت و بعد از سه سال می توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام نمایید و تمام طول مدت این سه سال توسط دولت کنترل میشوید تا از واقعه بودن ازدواج شما مطمئن باشند. بعبارتی صریحتر پروسه کسب اقامت از طریق ازدواج حدود  3 تا 5 سال زمان می برد ، در این مدت شما نمیتوانید در ترکیه اقامت دایم داشته باشید ولی می توانید ازطریق توریستی به ترکیه سفر کنید و مدت اقامت شما در این روش به هیچ عنوان نبایستی بیش از 89 روز باشد و یا اینکه به شیوه اقامت  1 ساله  قابل  تمدید اقدام نمایید .

 4-شخص متقاضی ازدواج باید از کنسول گریی کشور خود در ترکیه برگه مبنی بر مجرد بودن خود را دریافت نماید.

۵-دختران و پسران در ترکیه بایستی سن ۱۸ سال را تمام کرده باشند تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند.

۶-شخصی که با یک شهروندکشور ترکیه ازدواج می کند بایستی ازدواج آنان به صورت کاملا رسمی و ثبتی باشد تا بتواند اقامت دائم ترکیه را دریافت نماید.

۷-اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در کشور ترکیه متعلقه باشد بایستی از زمان طلاق ایشان 300 روز گذشته باشد.

به منظور آشنایی بیشتر با مشاوران حقوقی موسسه ما  تماس حاصل فرمائید.

 

نکات مهم قانونی به منظور ازدواج در ترکیه:

۱-بیشتر مردم ترکیه علاوه بر رعایت تشریفات رسمی ازدواج که در شهرداری های این کشور انجام می پذیرد ، به ازدواج دینی نیز پایبند می باشند و بعد از رسمی شدن ازدواج نزد فردی مذهبی (امام جماعت و جمعه) رفته و تشریفات خواندن صیغه ومهریه را نزد این شخص مذهبی انجام می دهند که در اصل به آن امام نکاحی گفته می شود.

۲-در مذهب حنفی، بر خلاف مذهب شیعه، حضور دو نفر شاهد برای انجام تشریفات عقد الزامی است .این در حالی است که در مورد امر طلاق عکس این قضیه است.

۳-در ترکیه هم مثل ایران، درخواست ازدواج و خواستگاری معمولا از طرف خانواده مرد صورت می گیرد. خانواده مرد همراه با گل و بعضا شیرینی به خانه دختر می روند و مراسم خواستگاری انجام می گیرد.

۴- زنان ترکیه احترام ویژه ای به شوهران خود نشان می دهند و در واقع مرد سالاری در آن کشور حاکم است.با وجود ظاهر غربی کثیری از زنان ، رسوم شرقی و اسلامی در میان خانواده های آنان مشهود است.به طوریکه علی رغم عدم توجه قانون مدنی ترکیه به مسئله نفقه ،عملا بسیاری از زنان ، کار بیرون ازخانه ندارند و هزینه زندگی آنها از طریق شوهرانشان تامین می شود.

5- با توجه به احکام دینی آنان به هنگام نکاح شرعی ، مسئله مهریه نیز مشخص می شود.نکته مهم این است که میزان مهریه در بین خانواده های ترکیه به مراتب کمتر از ایران است.ضمن اینکه به لحاظ حقوقی آنان لزومی به تعیین مهر وجود ندارد.درواقع زندگی حقوقی خانواده های ترک با حیات دینی شان متفاوت است.

۶-تهیه جهیزیه در ترکیه نیز رسمی معمول است اما بر خلاف ایران بار آن بیشتر به دو ش خانوده مرد است و زن و خانواده زن تنها در خرید وسایل خواب و پرده ونظیر این ها دخالت دارند و تهیه وسایل اصلی به دوش شوهر یا خانواده اوست.

۷-همانطور که سن ازدواج در ایران به تدریج رو به افزایش است در ترکیه نیز این مسئله در حال وقوع است .چرا که تکالیف مادی شوهر بیشتر و تهیه نیاز اولیه زندگی در بدو تشکیل خانواده امری دشواری است.

شرایط و مدارک ازدواج خارجیان در ترکیه

ازدواج یک ترک با یک خارجی و یا دو نفر خارجی که از یک کشور نیستند.توسط ماموران ازدواج در ترکیه می تواند صورت پذیرد که این دوشخص را به عقد همدیگر درمی آورند.چنانکه این دو خارجی هم وطن باشند یا توسط مامور ترکیه و یا توسط کنسولگری کشور مربوطه عقدازدواج صورت می گیرد.برای انجام عقد توسط مامور ازدواج ترکیه باید مراحل اولیه طی شود .مدارک لازم را به اداره مربوطه داده ونوبت گرفته شود و در روز نوبت در مکان از قبل تعیین شده حاضر شوند تامراحل عقد توسط مامور مربوطه صورت گیرد .

 مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ترکیه

مدارک لازم برای هر کدام از زوجین :

۱-پاسپورت

۲-  چهارعدد عکس

۳-گواهی تولد درمورد کسانی که ایرانی الاصل هستند همان شناسنامه کافی است.

۴- دریافت گواهی تجرد

هرچهار مدرک برای هر دو نفر به انضمام ترجمه ترکی انها برای این اقدام لازم است.

گواهی تجرد، برگه مبنی بر مجرد بودن شخص که از کنسولگری کشورخود شخص قابل دریافت است و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد. درخواست کننده گواهی تجرد تنها شخص صاحب شناسنامه می باشد. به منظور آشنایی بیشتر با مشاوران حقوقی موسسه ما تماس حاصل فرمایید.

تحویل گواهی تجرد منوط به عدم وجود مغایرت بین اطلاعات مندرج در شناسنامه و سوابق سجلی موجود در سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود. لازم به ذکر است در صورتی که متقاضی گواهی تجرد مقیم خارج از کشور باشد بایستی به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و در خواست خود را مبنی بر دریافت این گواهی ارایه نماید .گواهی تجرد توسط اداره کل ثبت احوال امور خارجه ظرف یکروز صادر می گردد.چنانچه شخصی غیر از صاحب شناسنامه قصد اخذ گواهی تجرد برای وی را داشته باشد می بایست دارای وکالتنامه رسمی از شخص اصلی باشد که در آن اخذ گواهی تجرد صراحتاً قید گردیده باشد.صدور گواهی تجرد منوط به ارائه اصل شناسنامه صاحب آن است..

5- زوجهای خارجی بایستی نامه محل اقامت خود را با ذکر تاریخ ورود و خروج ارائه دهند .

6- گواهی سلامت